To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,815 - 6/10/23 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 11,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,693 - 4/22/25 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 11,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBU-SNS4151S332GG |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston SATA SSD RBU-SNS4151S3/32GG on Pi5 |
| Test #51,688 - 10/26/21 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM128GDHTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4 |
| Test #57,454 - 2/27/22 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,687 |
| User: | Ron |
| Brand: | Kingston KC2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SKC2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSTON SKC2000M81000G 1TB NVMe enclosure : UGREEN CM400 (RTL9210) on lower USB3 port |
| Test #308 - 5/23/19 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 11,684 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Gigabyte GB-BXBT-1900 |
| Device: | SanDisk SD8TB8U256G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk X400 |
| Test #77,362 - 1/11/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 11,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transend SSD |
| Test #68,395 - 3/17/23 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 11,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | SKHynix HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | VME |
| Test #89,365 - 6/14/24 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 11,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #70,929 - 6/14/23 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,661 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | Micron eMMC (G1J39) |
| Board: | 9tripod RK3588S |
| Device: | Micron G1J39 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | IndieDroid-Nova on 128GB HK eMMC |
| Test #87,295 - 5/11/24 1:45 am | |
|---|---|
| Score: | 11,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on PI400 2GHz |
| Test #78,235 - 1/24/24 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi5 ROGOB 1TB mSATA SSD |
| Test #126,169 - 8/28/25 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 11,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB disk Kingston A400 SSD on Pi 5 |
| Test #74,963 - 11/25/23 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 11,632 |
| User: | zac |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro on Pi 5 |
| Test #79,002 - 2/5/24 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,618 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Touch Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Touch |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | usb 3.0 samsung t7 touch 2tb |
| Test #82,088 - 3/21/24 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 11,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #106,146 - 4/7/25 5:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900500GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 500GB |
| Test #73,448 - 10/2/23 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,147 - 12/18/23 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,609 |
| User: | zac |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro on Pi 5 |
| Test #76,949 - 1/4/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 11,605 |
| User: | Baki |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC RedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Red SN700 NVMe with UGreen NVMe Case RTL9210B Chip |
| Test #75,044 - 11/26/23 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Radxa Zero |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hd1 |