To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #95,889 - 10/9/24 10:14 am | |
|---|---|
| Score: | 11,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK |
| Test #97,600 - 11/7/24 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,356 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Yucun SH00R128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #70,805 - 6/9/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,351 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on RPi 4B using JMicron JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge |
| Test #79,117 - 2/7/24 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 11,351 |
| User: | BubblesTheFish |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA5102.51000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 1TB on Pi5 |
| Test #102,399 - 1/24/25 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | CM3588 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | cm3588 |
| Test #127,322 - 9/30/25 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 11,341 |
| User: | harshdagar |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RSPi with external SSD |
| Test #88,986 - 6/9/24 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 11,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test3 |
| Test #25,281 - 5/23/20 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,337 |
| User: | Lou |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Portable SSD Extreme Pro |
| Test #82,600 - 3/25/24 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 11,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD20EARS-00MVWB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #80,105 - 2/24/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 11,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN206 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | EDILOCA EN206256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | EDILOCA EN206 256GB on Raspberry Pi 4 using USB3 |
| Test #65,838 - 1/11/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Khadas Edge2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Edge2 |
| Test #81,324 - 3/10/24 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 11,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDX240GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 240GB SSD on Pi 5 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #87,112 - 5/9/24 12:34 am | |
|---|---|
| Score: | 11,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #97,579 - 11/7/24 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 11,319 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Yucun SH00R128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cheap_amazon_ssd |
| Test #79,933 - 2/20/24 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,318 |
| User: | HoldSquat |
| Brand: | AData Legend 740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND740 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 740 NVMe on Pi5 using UGREEN M.2 NVMe SSD Enclosure |
| Test #87,966 - 5/27/24 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,317 |
| User: | dkallen78 |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange Pi 5 Pro with 64GB eMMC module |
| Test #25,702 - 5/27/20 8:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RP4 O/C CPU 2.1GHz CoreClock 750MHz |
| Test #79,218 - 2/9/24 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 11,309 |
| User: | saturn |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Fikwot FN960 NVME 2To on Orange pi 5 plus 16Go with 256Go emmc |
| Test #125,615 - 8/9/25 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,302 |
| User: | engturtle |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1W016GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel 16GB Optane Drive on Pi 5 via PCIe Gen 2 |
| Test #81,651 - 3/16/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 11,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSNJ256GCSU |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |