To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #81,923 - 3/19/24 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 11,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4b2gb |
| Test #67,134 - 2/11/23 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rock pi 4c plus with nvme |
| Test #70,804 - 6/9/23 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,291 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on RPi 4B using JMicron JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge |
| Test #92,797 - 8/13/24 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 11,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #94,658 - 9/15/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData ELITESE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #25,060 - 5/21/20 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,273 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.1GHz Core 750MHz |
| Test #79,764 - 2/17/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 11,265 |
| User: | Metr0polist |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480GB SSD on Pi 5 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #76,500 - 12/25/23 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USBSATA |
| Test #75,873 - 12/15/23 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 11,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY USB ssd 240G |
| Test #85,785 - 4/24/24 12:01 am | |
|---|---|
| Score: | 11,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 1TB on Rpi 4 |
| Test #75,697 - 12/11/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 11,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD ZCO raspberry pi 5 |
| Test #67,931 - 3/5/23 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,243 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3256GJ1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston SNS8154P3 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #85,765 - 4/23/24 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable 1TB on Rpi 4 |
| Test #95,686 - 10/4/24 10:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision Minder 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Hikvision HS-SSD-MinderP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Hikvision Minder 128GB |
| Test #92,188 - 8/3/24 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 11,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FS810 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Fikwot FS810128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 128G Via usb3.0 |
| Test #66,410 - 1/23/23 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 11,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MyRock4C+ |
| Test #76,299 - 12/21/23 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 11,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #24,893 - 5/19/20 5:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,211 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.1GHz Core Clock 750MHz |
| Test #97,090 - 10/29/24 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #82,482 - 3/24/24 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 11,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBU-SNS8350DES3128GP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |