To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #79,382 - 2/12/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,449 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 4b using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T3 |
| Test #76,791 - 12/31/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 11,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBNCE2500PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 5, Vantec CB-STU3-2PB USB-SATA Adaptor, WD Blue 250Gb |
| Test #66,951 - 2/6/23 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ODRIOD N2+ 4GB overcloked with eMMC card 64GB |
| Test #96,063 - 10/12/24 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 11,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #132,156 - 3/7/26 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 11,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,725 - 12/30/23 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 11,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usbssd |
| Test #80,179 - 2/25/24 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | EMMC |
| Test #85,748 - 4/23/24 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Pro 512G on Rpi 4 |
| Test #64,599 - 11/29/22 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 11,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Radxa CM3 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | radxa |
| Test #77,265 - 1/9/24 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,415 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Inateck FE2005 USB 3.0 Case with JMS578 Chip |
| Test #78,498 - 1/28/24 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 11,414 |
| User: | werwolf.by |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netak SSD 250GB USB on Pi 5 |
| Test #84,596 - 4/11/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #91,469 - 7/23/24 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 11,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend ESD310CTS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transend ESD310C on Pi 4 |
| Test #65,061 - 12/19/22 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 11,392 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MySSD |
| Test #79,194 - 2/9/24 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 11,387 |
| User: | EZTEQ |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Partriot P300 128GB on Pi 5 using SETMSPACE M2 Adapter USB3 |
| Test #81,552 - 3/13/24 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,375 |
| User: | hikawa |
| Brand: | Buffalo SSD-PG Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SI-C2258XT01MS |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo SSD 480G USB Pi 5 |
| Test #92,394 - 8/7/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 11,375 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | inland 512GB nvme on Orane Pi 3B |
| Test #130,477 - 1/13/26 11:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme in usb enclosure on pi 5 |
| Test #83,813 - 4/4/24 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,287 - 6/13/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD-SN530-256GB on orangepi 3b |