To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #82,711 - 3/26/24 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 11,197 |
| User: | Tester |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB SSD 128GB |
| Test #94,072 - 9/6/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 11,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC401 M.2 |
| Board: | Radxa ROCK 3A |
| Device: | SKHynix SC401SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rock 3a m.2 e-key sata boot |
| Test #97,866 - 11/11/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 11,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team L5 3D Lite Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team L5Lite3D120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi |
| Test #94,544 - 9/14/24 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 11,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | asdf |
| Test #78,018 - 1/22/24 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 500GB |
| Test #92,464 - 8/8/24 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 11,178 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #78,929 - 2/4/24 6:13 am | |
|---|---|
| Score: | 11,173 |
| User: | tispokes |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN530 256GB M2 NVMe via Ugreen USB Adapter on RPi4 2GB 1.5 lower USB3 |
| Test #99,184 - 12/2/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,172 |
| User: | dredd |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300 SSD on SATA to USB adapter |
| Test #128,263 - 10/28/25 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CUTB4) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung CUTB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc-opi5plus |
| Test #133,738 - 5/22/26 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Store n Go |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim STORENGO |
| Class: | USB Flash |
| Test #77,993 - 1/22/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 11,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme 1TB |
| Test #85,769 - 4/23/24 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1T on Rpi 4 |
| Test #77,273 - 1/9/24 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,144 |
| User: | SergeiJonovich |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC600512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC600 SSD on Pi 5 using Kingston USB-3 enclosure |
| Test #70,808 - 6/9/23 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,142 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO on Rasperry Pi 4b at 2000Mhz using JMicron JMS583Gen 2 to PCIe Gen3x2 Bridge |
| Test #128,452 - 11/4/25 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 11,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CUTB4) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung CUTB4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #74,880 - 11/22/23 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | wds750 |
| Test #86,213 - 4/28/24 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Teamgroup MP33 512GB on Rpi 4 |
| Test #78,524 - 1/28/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 11,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sticktest |
| Test #90,266 - 6/30/24 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 |
| Test #87,361 - 5/12/24 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 11,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi4 |