To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #72,566 - 8/28/23 3:19 am | |
|---|---|
| Score: | 11,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Radxa ROCK 3C |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #107,000 - 4/29/25 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4-USB31-SATA3-MKey-Nucleus-NewUSBStick |
| Test #73,690 - 10/12/23 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 11,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #79,147 - 2/7/24 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 11,001 |
| User: | fox |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | opi 5 plus emmc 256 |
| Test #133,140 - 4/23/26 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,997 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Baititon mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Baititon BT58SSD08M |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #76,333 - 12/22/23 4:10 am | |
|---|---|
| Score: | 10,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange pi 5 plus |
| Test #64,353 - 11/20/22 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 10,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Odroid N2+ EMMC |
| Test #97,522 - 11/5/24 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO |
| Test #67,015 - 2/8/23 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,989 |
| User: | d4s |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Pine64 RK3566 Quartz64-A Board |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD + Marvell 88SE9215 PCIe 4-port SATA adapter |
| Test #77,317 - 1/10/24 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,989 |
| User: | tispokes |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC501 M2 NVMe via Ugreen USB Adapter on RPi5 4GB 1.0 lower USB3 |
| Test #75,974 - 12/17/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 10,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | z3 |
| Test #72,470 - 8/22/23 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 10,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange PI 5 onboard eMMC |
| Test #70,725 - 6/5/23 7:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,978 |
| User: | terrorpup |
| Brand: | Kingston eMMC (Y2912) |
| Board: | 9tripod RK3588S |
| Device: | Kingston Y2912 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | HardKernel emmc 128GB on Indiedroid Nova |
| Test #89,590 - 6/18/24 6:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,643 - 6/5/24 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 10,975 |
| User: | magbe08 |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Orange Pi 5 plus running Armbian 24.5.1 (kernel 6.1.43) with eMMC module (64GB) |
| Test #133,256 - 4/29/26 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,970 |
| User: | zazingo |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argon ssd kc3000 |
| Test #27,431 - 6/19/20 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 10,967 |
| User: | Dave |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RP4 O/C CPU 2.1GHz CoreClock 750MHz |
| Test #14,477 - 4/1/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,965 |
| User: | David |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 overclocked 2.147GHz usb 3.1 |
| Test #83,500 - 4/2/24 7:01 am | |
|---|---|
| Score: | 10,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung MZNLN128HAHQ-00007 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MZ-NLN128C SSD on Pi4 using JMS581D |
| Test #82,532 - 3/24/24 1:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,963 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung t7 on rpi 5 usb3 uasp |