To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #101,338 - 1/7/25 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,961 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SKC600256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #24,321 - 5/14/20 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 10,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on RPi 4 |
| Test #133,158 - 4/24/26 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 10,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 540s M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSCKKW256H6 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,239 - 2/2/22 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron eMMC (G1J39) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Micron G1J39 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #98,586 - 11/22/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 10,957 |
| User: | redonebe |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sharkoon case |
| Test #77,487 - 1/14/24 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 10,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,192 - 2/23/20 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,952 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO Orico Transparent USB 3.1 Pi 4 |
| Test #69,803 - 4/30/23 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 10,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #129,621 - 12/17/25 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 10,949 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #132,263 - 3/10/26 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | CalDigit Tuff Nano Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | CalDigit Tuffnano |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #130,314 - 1/9/26 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,947 |
| User: | shorted.neuron |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vx500 240GB USB formatted exFAT |
| Test #89,755 - 6/21/24 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 10,947 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | raspi4 |
| Test #88,130 - 5/29/24 8:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,943 |
| User: | Japar |
| Brand: | Kodak X200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kodak SSDX200256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sidman inc. |
| Test #106,519 - 4/18/25 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 10,942 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | SSD |
| Test #65,109 - 12/21/22 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 10,933 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orange Pi 5 SATA3 SSD test - Crucial MX200 - Top USB port |
| Test #28,154 - 6/27/20 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 10,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 with Orico usb 3.0 |
| Test #126,698 - 9/11/25 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | unidades almacenamiento |
| Test #89,067 - 6/10/24 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using SATA to USB |
| Test #102,398 - 1/24/25 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | CM3588 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | cm3588 |
| Test #88,593 - 6/4/24 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,915 |
| User: | citizen34 |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 3C |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM9B1 256GB NVMe SSD M.2 2230 PCIe on RADXA Rock 3C 2GB to NVMe adapter |