To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #129,745 - 12/20/25 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 9,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X9 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000X9SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial x9 USB-AUSB-C |
| Test #88,347 - 6/2/24 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 9,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | raspi4 |
| Test #72,308 - 8/13/23 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung MZVKW1T0HMLH-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,241 - 11/1/24 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 9,769 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #128,199 - 10/26/25 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,767 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test9 |
| Test #95,516 - 10/1/24 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #79,011 - 2/5/24 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,537 - 3/13/24 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 9,763 |
| User: | ivtecdaily |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A55) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A55 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #60,809 - 6/30/22 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 9,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme1 |
| Test #106,254 - 4/10/25 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #27,690 - 6/22/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #15,128 - 4/7/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 330 120GB on RPi 4 CPU@1900MHz, GPU@600MHz |
| Test #22,308 - 5/2/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #133,536 - 5/11/26 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 9,758 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #49,590 - 8/27/21 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Helix-L M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDHL120GB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 generic NVMe M.2 SSD |
| Test #78,556 - 1/28/24 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 240Gb |
| Test #83,083 - 3/29/24 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 9,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,441 - 3/18/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,754 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW180A3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 with OLD Intel SSD connected with Startech USB 3.1 |
| Test #54,508 - 12/23/21 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SAMSUNG MZALQ256HAJD-000L2 on Pi 400 using NVMe to USB adapter |
| Test #66,599 - 1/27/23 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 9,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |