To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #23,858 - 5/9/20 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,523 |
| User: | LinStat |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba KXG60ZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme LinStat SDR-LinPi01-4g |
| Test #19,443 - 4/20/20 4:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,874 - 5/10/20 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,889 - 3/18/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,522 |
| User: | Nephtys |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 |
| Test #61,076 - 7/11/22 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst Elite Bullseye 32bit Overlocked 1.75 HZ w/ StarLink Adapter |
| Test #53,295 - 11/30/21 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,521 |
| User: | mc |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung ssd with startech sata to usb rpi 4 - 8GB |
| Test #27,343 - 6/18/20 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | VisionTek USB Pocket SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | VisionTek SSDUSB3.0 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | VisionTek 240GB USB 3.0 Pocket Solid State Drive - 900719 |
| Test #14,862 - 4/5/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,353 - 5/6/20 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240gb on eluteng usb3.0 sata adapter, pi 4 Ubuntu 20.04 |
| Test #72,000 - 8/3/23 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 Pi4 4GB Sabrent adapter |
| Test #78,110 - 1/23/24 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,519 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256ssd |
| Test #26,367 - 6/4/20 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD Raspberry 1 |
| Test #43,072 - 3/30/21 11:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | fjb |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840EVO SSD 250GB using Startech USB3.1 Gen2 SATA adapter |
| Test #45,508 - 5/13/21 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #25,418 - 5/25/20 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #18,214 - 4/15/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | RobertC |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingDion 120GB SSD with startech USB adapter |
| Test #77,990 - 1/22/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #62,319 - 8/31/22 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #69,192 - 4/10/23 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,417 - 9/17/21 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,516 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon ONE Pi 4 M.2 Case |