To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #95,688 - 10/5/24 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,592 - 12/8/23 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #28,381 - 7/1/20 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240 GB CT240BX500SSD1 on Pi 4 (8GB) using Inateck SATA to USB Adapter Cable with UASP USB 3.0 |
| Test #10,174 - 2/23/20 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,544 |
| User: | mk |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO on pi4 |
| Test #10,579 - 2/26/20 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,543 |
| User: | ibob |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingstone A400 SSD on Pi 4 using StarTech USB 3.0 to SATA |
| Test #44,901 - 5/5/21 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus M.2 on Pi 4 using Orico Lsdt M.2 to USB adapter |
| Test #42,936 - 3/28/21 9:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,707 - 12/9/21 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 480Gb M.2 on Pi 4B/8Gb using JMS587 USB3 to NGFF/M.2 adapter |
| Test #27,273 - 6/17/20 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,543 |
| User: | Adamski |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 128GB on Pi 4 8GB |
| Test #11,931 - 3/9/20 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,920 - 3/18/20 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,350 - 3/3/20 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,542 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00Y |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4 ssd |
| Test #10,808 - 2/28/20 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA-1T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSDPlus on Pi 4 using geekworm sata ssd/hdd shield (X825 v1.5) |
| Test #7,598 - 1/25/20 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 250GB |
| Test #13,383 - 3/22/20 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP Storage (250GB) on Pi 4 Buster on USB 3.1 |
| Test #41,351 - 3/3/21 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend StoreJetTS1TESD370C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend TS1TESD370C Ultra-Highspeed 1TB Portable |
| Test #43,089 - 3/31/21 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,997 - 1/22/24 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,541 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | USB 3 SSD on Pi 5 |
| Test #6,138 - 1/2/20 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 pro over X825 on Pi 4 |
| Test #92,090 - 8/1/24 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | trssd |