To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #13,518 - 3/23/20 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #18,072 - 4/14/20 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA-2T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus 2TB |
| Test #66,211 - 1/18/23 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #55,187 - 1/6/22 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,539 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argo one m2 case |
| Test #47,966 - 7/16/21 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,538 |
| User: | bomberb17 |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team T253X6512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Team Group CX2 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #20,963 - 4/26/20 11:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,538 |
| User: | DarkHelmet |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A12 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120gb ssdnow 300 in startech usb3 adaptor |
| Test #11,926 - 3/9/20 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable 256GB USB3.0 |
| Test #7,859 - 1/30/20 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,538 |
| User: | sagek |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Series SSD on Pi 4 |
| Test #11,068 - 3/1/20 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,538 |
| User: | Maithanet |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 500GB on PI 4 using StarTech SATA to USB3 adapter |
| Test #66,228 - 1/18/23 11:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GESD240C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #28,197 - 6/27/20 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS200T2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WDBlue |
| Test #25,427 - 5/25/20 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A 400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,608 - 2/14/20 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,537 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | VERBATIM Vx500 External SSD 120GB |
| Test #6,273 - 1/4/20 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VECTOR |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vector on Pi 4 UsingUGreen USB3.0 to 2,5 Inch |
| Test #65,759 - 1/10/23 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 2tb ssd on pi4 using argon one nvme adapter without docker running just after reboot |
| Test #47,094 - 6/26/21 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #54,442 - 12/22/21 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #18,793 - 4/17/20 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata 256gig |
| Test #13,682 - 3/25/20 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,536 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SVP200S360G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd now 60 |
| Test #12,636 - 3/15/20 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |