To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,504 - 11/17/23 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #129,555 - 12/14/25 2:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | NanoPi R4S |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #11,217 - 3/2/20 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | dial |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB External SSD Portable Solid State Drive USB 3.1 Gen 1 Typ-c on Pi 4 |
| Test #11,005 - 2/29/20 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500G on Pi4 |
| Test #68,402 - 3/17/23 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 EVO 500GB on Pi 4 using StarTech USB 3.1 to 2.5 SATA Hard Drive Adapter (without quirks) |
| Test #69,437 - 4/17/23 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | cheap aliexpress ssd 512gb |
| Test #48,274 - 7/25/21 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT512MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 SSD on Pi4 using UGreen External HDD Enclosure (ASM1153 chipset) |
| Test #127,036 - 9/20/25 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,325 - 3/22/20 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rerun of 3/22/20 5:04 am on a different USB |
| Test #1,227 - 8/7/19 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,509 |
| User: | bettsr |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,405 - 5/3/22 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,508 |
| User: | T4 |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Seagate USB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | OC to 2147 |
| Test #27,068 - 6/14/20 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PiSSD |
| Test #28,440 - 7/2/20 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsun PM961 |
| Test #16,370 - 4/10/20 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,508 |
| User: | linlar |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 500GB |
| Test #20,698 - 4/26/20 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi4 with Z3-256 SSD |
| Test #11,178 - 3/2/20 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,975 - 9/6/21 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,651 - 5/13/22 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,924 - 9/8/23 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128 on RPI 400 |
| Test #17,898 - 4/14/20 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intel Optane Memory M10 MEMPEK1J016GAH on Pi 4 using SSK SHE-C35 NVMe to USB 3.1 Gen 2 enclosure |