To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,503 - 2/19/20 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #7,831 - 1/30/20 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen SATA to USB Enclosure with USB-C port |
| Test #62,019 - 8/17/22 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel D3 S4510 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSCKKB240G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 240GB on Pi 4 using ArgonONE M.2 SATA to USB |
| Test #63,073 - 9/28/22 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,514 |
| User: | webgate |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPG SX6000 Pro 256GB on Pi 4 using Icy Box adapter IB-1817Ma-C31 |
| Test #50,075 - 9/9/21 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,514 |
| User: | TrAnn3l |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500 GB on Pi 4 4GB 1850 Mhz using JSAUX USB 3.0 auf SATA Adapter |
| Test #42,428 - 3/20/21 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,513 |
| User: | Arki @ au |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | M.2 SSD |
| Test #8,685 - 2/15/20 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD On Pi 4 using iCAN SATA to USB adapter |
| Test #69,543 - 4/20/23 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,513 |
| User: | Jojo |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power SSD 1TB 3D NAND A55 on Odroid hc2 SATA Port |
| Test #63,544 - 10/17/22 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,513 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2140 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS2140500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,538 - 2/22/23 11:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,513 |
| User: | zuckerschurke |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Emtec X150480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ugreen 50743,174c:235c,driver=uas |
| Test #71,407 - 7/8/23 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #55,545 - 1/14/22 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #49,059 - 8/14/21 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial m.2 |
| Test #27,627 - 6/21/20 3:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,512 |
| User: | Aspireone03 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish mSATA On Pi4 using Generic mSATA to USB-C adapter |
| Test #40,307 - 2/12/21 3:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,512 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 in Ugreen USB3.1 on Pi400 |
| Test #12,556 - 3/14/20 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | gohufont-uni-14.pcf.gz |
| Test #42,504 - 3/22/21 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | battler |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD Black SN750 in a SSK USB on a Pi 4 |
| Test #44,171 - 4/20/21 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung NVMe 1 TB Ubuntu Mate r Pi 400 |
| Test #52,121 - 11/4/21 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 4Gb freq=1850 Kingston A400 M.2 SATA 152d:0576 JMicron adapter |
| Test #59,095 - 4/22/22 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk 60 Gb pi 4 |