To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,837 - 12/14/23 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTA Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo SSD-PUTA |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo ssd |
| Test #69,699 - 4/27/23 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4TEST EJM |
| Test #67,819 - 3/3/23 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ADATA 800NS38 on RPI 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #10,530 - 2/26/20 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #24,227 - 5/13/20 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Digitus DA-71111 housing |
| Test #25,781 - 5/28/20 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec SSD 128GB |
| Test #99,556 - 12/9/24 4:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #10,936 - 2/29/20 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #3,102 - 10/18/19 6:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | novellahub |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SiliconPower 120GB |
| Test #46,506 - 6/9/21 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | michaelmcgaw |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | EVO 970 in UGreen Adapter on Pi 400 |
| Test #42,317 - 3/19/21 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,494 - 5/26/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | Source1 |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Armbian test w/Argonone NVME expansion board (not SATA) w/Samsung 950 nvme ssd. |
| Test #23,376 - 5/6/20 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,400 - 3/22/20 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | kinston ssd |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB on pi4 using avio |
| Test #28,402 - 7/1/20 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,433 |
| User: | chrispab |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | integral 240gb ssd on pi4 using startech sata to usb adapter |
| Test #41,150 - 2/27/21 10:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,432 |
| User: | ANCIENTKING1 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVOPlus NVMeM.2 on Pi 4 using Orico PRM2-C3 NVMEM.2 to USB adapter |
| Test #48,650 - 8/5/21 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston ssd on pi-4 |
| Test #10,850 - 2/28/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD |
| Test #69,481 - 4/18/23 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,432 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,922 - 2/16/22 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |