To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,979 - 12/17/23 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,455 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung EVO mSATA SSD on 4GB Pi 4b using Startech mSATA to USB ASM1051E SATA 6Gb/s adapter |
| Test #40,285 - 2/11/21 4:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,454 |
| User: | JunzhouLiu |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | aigo P2000 |
| Test #3,184 - 10/23/19 4:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,454 |
| User: | Seanu |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | NVMESSD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | NVME Samsung |
| Test #7,898 - 1/31/20 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,549 - 12/26/23 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,453 |
| User: | Crucial P3 Plus 1TB M.2 PCIe Gen4 |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #43,788 - 4/12/21 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | KingSpec Z3-1TB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,298 - 5/14/20 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD drive in USB2 Pi 4 Ubuntu 20.04 |
| Test #57,762 - 3/10/22 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,453 |
| User: | Topher |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable overclocked pi 400 |
| Test #58,163 - 3/21/22 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD and JSaux usb sata adapter |
| Test #62,016 - 8/17/22 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,452 |
| User: | xamindar |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD inside Unitek S1203C enclosure on pi4 |
| Test #2,692 - 9/30/19 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #11,432 - 3/4/20 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | This will give you a score you can compare to the other Raspberry Pi Storage Benchmark results and make sure that you are getting an equivalent speed to your peers with the same device! |
| Test #49,315 - 8/21/21 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,452 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk 1GB Extreme Portable SSD on P4 |
| Test #68,932 - 4/1/23 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #68,970 - 4/2/23 10:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD on Pi 4 |
| Test #84,775 - 4/13/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 with USB-C connected external SSD drive |
| Test #24,464 - 5/15/20 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi4 + StarTech + Intel 520 120GB |
| Test #18,753 - 4/17/20 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test ssd |
| Test #26,368 - 6/4/20 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,046 - 3/20/20 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,450 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | m2 on Pi4 |