To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #50,234 - 9/12/21 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,399 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argon one m2 cace |
| Test #54,374 - 12/20/21 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #42,350 - 3/19/21 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,247 - 6/30/21 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,179 - 5/29/21 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,398 |
| User: | pimaniac |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samasung Evo 860 M.2 |
| Test #12,478 - 3/14/20 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec P4-240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingspec 220 GB SSD on PI 4 using USB 3 |
| Test #12,857 - 3/18/20 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,398 |
| User: | andih |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso TOPM.2SATA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso M.2 SSD High 120 GB on Pi 4B using UGREEN M.2 Portable SSD Enclosure |
| Test #126,934 - 9/17/25 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron 256GB SSD on Pi 4 using SSD to USB adapter |
| Test #130,742 - 1/21/26 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD310 128GB on Pi 4 2GB |
| Test #74,818 - 11/21/23 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X8 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT2000X8SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #70,276 - 5/19/23 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 Series using UGREEN USB 3.1 enclosure on a RasPi 400 |
| Test #60,010 - 5/29/22 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,174 - 2/17/20 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec128GPi4 |
| Test #41,847 - 3/12/21 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | ManuRPI |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspsung4o2 |
| Test #44,336 - 4/24/21 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS480GESD220C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,988 - 1/26/22 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,397 |
| User: | Jaguar |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512MB Samsung 970 EVO on Pi400 |
| Test #55,028 - 1/3/22 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,396 |
| User: | withasie |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HIKVISION 128GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #59,619 - 5/11/22 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo850 250Gb RPi 4 8Gb Baseus SATA to USB |
| Test #64,779 - 12/5/22 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,436 - 8/20/23 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |