To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #11,714 - 3/7/20 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 pro on pi4 using Ugreen sata to USB3 |
| Test #82,047 - 3/20/24 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd Crucial |
| Test #54,328 - 12/20/21 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd2 |
| Test #49,700 - 8/30/21 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 500gb on Pi 6 using Inateck SATA to USB adapter |
| Test #50,648 - 9/25/21 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4, 8GiB, Kingston A400 SSD, UGreen M.2 Port SSD Enc Model CM238 (P/N 60335 60530) |
| Test #19,048 - 4/18/20 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,389 |
| User: | JCK |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #16,529 - 4/10/20 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung MZ-76E250B/EU 860 EVO 250 GB SATA on Pi4 with Inateck USB 3.0 to Sata |
| Test #12,081 - 3/10/20 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Blue SSD - 1 To |
| Test #11,121 - 3/1/20 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair SATA3 60GB Force SSD with StarTech USB312SAT3CB USBSATA connector |
| Test #11,365 - 3/3/20 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,388 |
| User: | br_mfa |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Axis 500 SSD on Pi 4 using generic SATA to USB3 adapter |
| Test #60,227 - 6/7/22 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,388 |
| User: | EvilRick |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #61,024 - 7/9/22 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,387 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #28,237 - 6/28/20 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,387 |
| User: | Berry |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 128 GB SSD on Pi4 |
| Test #76,517 - 12/26/23 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM RBU-SNS M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston RBUSNS8154P3256GJ |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | RPi4 |
| Test #4,177 - 11/25/19 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,387 |
| User: | pl |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #16,064 - 4/9/20 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #23,379 - 5/6/20 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO |
| Test #51,045 - 10/7/21 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Blue M2. SATA SSD, Orico M.2 NGFF SSD Enclosure |
| Test #62,411 - 9/3/22 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 2.5 250GB SATA SSD using Ugreen SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #73,054 - 9/14/23 7:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 256g transcend ssd in argon case |