To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #24,100 - 5/12/20 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 non-overclock |
| Test #24,019 - 5/11/20 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120 GB on Pi4 |
| Test #12,849 - 3/18/20 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | lighten |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 on Pi 4 using included USB 3.1 Type-C to A cable (supporting USB 3.1 Gen 2) |
| Test #13,039 - 3/20/20 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec M300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec M300-256 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #14,162 - 3/29/20 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Generic SSD 120 SATA USB |
| Test #10,911 - 2/29/20 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Rich |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Hynix SC308 in Ugreen SATA to USB |
| Test #8,139 - 2/5/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #44,700 - 5/1/21 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | EWC |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #94,384 - 9/12/24 2:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,427 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | h |
| Test #11,311 - 3/3/20 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB |
| Test #124,340 - 7/6/25 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with Patriot 128 GB SSD in USB-SATA enclosure |
| Test #40,594 - 2/17/21 5:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 8 GB Pi overclocked w/older Startech USB cable |
| Test #51,266 - 10/14/21 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD on PI |
| Test #13,897 - 3/27/20 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,425 |
| User: | BiBa |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-512 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 3 days to get the Kingspec Z3 512GB running |
| Test #57,705 - 3/8/22 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 64GB mSATA on Pi 4 using X855 extension board |
| Test #69,886 - 5/2/23 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,424 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #10,847 - 2/28/20 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,424 |
| User: | henk |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge |
| Test #11,483 - 3/5/20 6:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,512 - 2/12/20 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | stuff |
| Test #9,485 - 2/19/20 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 4 16GB Optane SSK |