To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #14,054 - 3/28/20 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspi4 |
| Test #16,532 - 4/10/20 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,293 |
| User: | kent |
| Brand: | Kingshark KS-C7N M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingshark KS-C7N |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KS-C7N |
| Test #22,676 - 5/3/20 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,293 |
| User: | MarNet |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on pi 4 with quirks |
| Test #21,876 - 4/30/20 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sunbow ssd on pi4b |
| Test #28,165 - 6/27/20 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,292 |
| User: | wswarm |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SHGS31-500GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK hynix 500GB on Raspberry Pi 4 using CableMatters External enclosure USB C |
| Test #41,289 - 3/2/21 7:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WDC Blue 250 m.2 Pi 4 Aragaon One m.2 case |
| Test #49,086 - 8/15/21 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,292 |
| User: | DGD |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 pi 4 4g Twister OS |
| Test #70,125 - 5/12/23 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,292 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,407 - 4/6/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,291 |
| User: | evil4dmin |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G1R0A-68A4W0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD RED SA500 on Pi 4 using Startech wUASP |
| Test #44,011 - 4/17/21 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #51,034 - 10/7/21 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,605 - 4/3/20 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,291 |
| User: | Famalicao |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Startech USB 3.1 Gen2 Adapter |
| Test #18,298 - 4/15/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,519 - 4/20/20 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNS Series mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNS128GMCP |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | m2Sata |
| Test #13,678 - 3/25/20 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,290 |
| User: | ImtDsk |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | patriot burst 120gb + orico transparent 3.0 enclosure |
| Test #49,600 - 8/28/21 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS256GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend M.2 SATA SSD 256GB [TS256GMTS830S] |
| Test #62,065 - 8/18/22 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #73,203 - 9/20/23 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,043 - 2/22/20 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #50,837 - 9/30/21 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,289 |
| User: | Piotrus |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGreen adapter and SSD 500GB Crucial MX500 |