To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #55,346 - 1/9/22 6:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 on SanDisk 16GB Ultra targeting an ext4 partition on Samsung 860 EVO SSD connected via StarTech (USB3S2SAT3CB) SATA to USB adapter |
| Test #20,138 - 4/23/20 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZMTE512HMHP-00000 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 850evo mSata SSD wih USB c |
| Test #27,852 - 6/23/20 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,297 |
| User: | Gusher |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 via BENFEI USB 3.0 to SATA adapter on a Pi 4 / 2Gb |
| Test #78,319 - 1/25/24 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 SSD RPI4 |
| Test #66,820 - 2/2/23 10:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,297 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,885 - 4/14/21 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,297 |
| User: | jeao |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 250GB on Pi 4 using UGREEN 2.5 case USB 3.0 with UASP for SATA I/II/III |
| Test #45,823 - 5/20/21 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2130 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS2130500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY CS2130 Series NVME M.2 SSD - 500GB ON RPI 4 using Realtek Semiconductor Corp. RTL9210--VB adapter |
| Test #97,422 - 11/4/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,296 |
| User: | Beuys |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSA2BW160G3L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD on Pi 5 using Sabrent EC-SSHD SSD tu USB 3.0 Adapter |
| Test #25,860 - 5/29/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDSM841mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #70,466 - 5/25/23 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung eMMC 32GB |
| Test #52,725 - 11/18/21 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | reboot |
| Test #52,078 - 11/3/21 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #49,352 - 8/22/21 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | grommet |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | luis |
| Test #50,604 - 9/24/21 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate ExpansionDesk |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,107 - 4/22/22 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi |
| Test #72,709 - 9/1/23 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | n |
| Test #13,493 - 3/23/20 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 stock ubuntu serv64 on NVMe by Orico adapter |
| Test #42,757 - 3/25/21 9:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 2280 SSD on Pi 4 using Argon M.2 adapter |
| Test #43,164 - 4/1/21 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Vantec NexStar USB 3.1 Slightly Overclocked |
| Test #104,452 - 2/27/25 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston128SSD |