To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #13,448 - 3/23/20 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx 120gb |
| Test #13,731 - 3/26/20 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | STmagic SPT31 Mini Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | STmagic M.2128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SPT32 |
| Test #19,261 - 4/19/20 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sansik Extreme SSD Portable 500GB |
| Test #19,352 - 4/19/20 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,289 |
| User: | Goodram |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #57,817 - 3/12/22 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,289 |
| User: | rebootsdamachina |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128gb SSD on RPI 400 overclocked with Commander Pi |
| Test #52,604 - 11/16/21 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #49,589 - 8/27/21 9:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Helix-L M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDHL120GB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 128G Generic M.2 NVMe SSD |
| Test #12,640 - 3/15/20 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #13,090 - 3/20/20 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,474 - 2/25/20 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500 Gb on RPI 4 |
| Test #43,589 - 4/8/21 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,287 |
| User: | billsidea |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,041 - 3/20/20 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,510 - 6/6/20 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSCKJW120H6 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel SSDSCKJW120H6 M.2 SSD on Pi 4 using Sabrent EC-M2MC SATA M.2 to USB adapter |
| Test #24,594 - 5/16/20 11:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | SSD |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Team T253X2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #57,832 - 3/13/22 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | rebootsdamachina |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI400 OC |
| Test #59,161 - 4/24/22 9:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | edelman215 |
| Brand: | RIITOP LM915 USB to M.2 NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | RIITOP LM915 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Pi 4 |
| Test #1,490 - 8/21/19 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,344 - 2/18/23 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD 330 128GB |
| Test #126,189 - 8/29/25 12:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,286 |
| User: | Curtec |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,399 - 3/22/20 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,285 |
| User: | Hearts |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850Evo |