To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #45,198 - 5/11/21 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,220 |
| User: | caseyromkes |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD on Pi 4 |
| Test #59,222 - 4/26/22 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,220 |
| User: | Xarfei |
| Brand: | Leven JS300 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Leven JAJS300M240C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intenso ssd on pi4 using ugreen usb 3.1 case |
| Test #80,789 - 3/3/24 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rp4 |
| Test #27,648 - 6/22/20 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intell |
| Test #40,841 - 2/21/21 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,219 |
| User: | gloubi-boulga |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | grappe-253 (ubuntu WD) |
| Test #71,916 - 7/30/23 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,219 |
| User: | eduardoaly |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD M.2 SAMSUNG NVMe 970 EVO Plus |
| Test #51,039 - 10/7/21 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Evo Plus 500GB |
| Test #54,121 - 12/16/21 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,219 |
| User: | myn |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU800 + ugreen |
| Test #40,953 - 2/23/21 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,218 |
| User: | Geo |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 evo Pi 4 |
| Test #13,784 - 3/26/20 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung drive |
| Test #44,930 - 5/6/21 1:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1TB |
| Test #42,752 - 3/25/21 7:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,796 - 2/2/23 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,217 |
| User: | srs |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using Startech SATA to USB3 (USB3S2SAT3CB) |
| Test #68,431 - 3/18/23 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,216 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi400 2200Mhz Corsair GTX Voyager 512GB |
| Test #42,357 - 3/19/21 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #41,248 - 3/1/21 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,216 |
| User: | LdFlasheart |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 Using Ugreen USB-C Hard Drive Enclosure |
| Test #14,353 - 3/31/20 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #99,477 - 12/7/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | NanoPi M4 Ver2.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,249 - 6/30/23 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI-4B_SSD_USB3 |
| Test #62,693 - 9/13/22 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | nibz |
| Brand: | PNY Pro Elite USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY PNYPROELITEPSSD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | PNY SSD Elite Pro CS2060 500Go on Pi4 rev1.5 2GO |