To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #15,051 - 4/7/20 4:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #11,187 - 3/2/20 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,285 |
| User: | dontkickmi |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 240G x 2 with Cyberslim M2R RAID0 to USB adapter |
| Test #8,059 - 2/3/20 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dogfish SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Dogfish SSD500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Dogfish 500Gb SSD on Pi 4 using Geekworm X856 mSATA to USB |
| Test #44,485 - 4/27/21 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,284 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Goodram PX500 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-PX500-512-80 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Goodram PX500 |
| Test #25,028 - 5/21/20 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable on Pi |
| Test #58,201 - 3/23/22 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,284 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Uno |
| Test #66,659 - 1/28/23 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 480 Kingston SSD using USB adapeter |
| Test #9,114 - 2/17/20 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,283 |
| User: | laserman |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | testing non root partition |
| Test #46,922 - 6/22/21 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | fanned |
| Test #27,810 - 6/23/20 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 256GB SSD on Pi4 USB 3.0 |
| Test #63,472 - 10/15/22 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,281 |
| User: | Reboots |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba Kioxia 128gb on Raspberry Pi 400 - Anker Adapter |
| Test #20,530 - 4/25/20 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | noname |
| Test #94,101 - 9/6/24 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #12,389 - 3/13/20 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk |
| Test #57,763 - 3/10/22 8:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,903 - 7/29/23 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD Sata EVO via USB-C adapt |
| Test #72,184 - 8/9/23 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,279 |
| User: | jwm |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO SSD with UGreen USB Cable |
| Test #130,142 - 1/4/26 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SA500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS500G1R0B-68A4Z0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD RED SA500 SSD on PI 4B using 174c:55aa ASMedia adapter |
| Test #68,857 - 3/29/23 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,278 |
| User: | JBF |
| Brand: | Timetec SD07 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Timetec 30TT253X2-256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Timetec 256GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,946 - 2/6/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso M.2 SSD SATAIII Top on Pi 4 using ORICO case M.2 SATA SSD usb 3.2 adapter case |