To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,796 - 2/2/23 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,217 |
| User: | srs |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using Startech SATA to USB3 (USB3S2SAT3CB) |
| Test #68,431 - 3/18/23 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,216 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi400 2200Mhz Corsair GTX Voyager 512GB |
| Test #42,357 - 3/19/21 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #41,248 - 3/1/21 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,216 |
| User: | LdFlasheart |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 Using Ugreen USB-C Hard Drive Enclosure |
| Test #14,353 - 3/31/20 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #99,477 - 12/7/24 7:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | NanoPi M4 Ver2.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,249 - 6/30/23 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI-4B_SSD_USB3 |
| Test #62,693 - 9/13/22 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | nibz |
| Brand: | PNY Pro Elite USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY PNYPROELITEPSSD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | PNY SSD Elite Pro CS2060 500Go on Pi4 rev1.5 2GO |
| Test #12,290 - 3/12/20 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssdrp4 |
| Test #12,570 - 3/15/20 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [CA-data ip4 |
| Test #13,575 - 3/24/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi 4 |
| Test #78,497 - 1/28/24 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | zazzy |
| Brand: | OCZ Vector Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OCZ VECTOR |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vector on Pi 4 using Sabrent EC-SSHD |
| Test #48,789 - 8/7/21 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 |
| Test #49,146 - 8/17/21 12:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #55,043 - 1/3/22 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #42,625 - 3/23/21 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #14,632 - 4/3/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CrucialBX300 120GB Pi4 Rev1.2 Startec SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #18,089 - 4/14/20 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | TheRooster13 |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 120GB SSD on a Pi4 Ubuntu64 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #6,235 - 1/3/20 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | DaveEL |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO+ Pi4 NoQuirks |
| Test #5,317 - 12/17/19 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Kexin SSD |