To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #26,589 - 6/7/20 10:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,079 |
| User: | Patrul |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Pi 4 4GB |
| Test #64,793 - 12/6/22 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,079 |
| User: | miravic |
| Brand: | Verbatim Vi560 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi560S3 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry 4 / Verbatim 2tb ssd |
| Test #71,162 - 6/25/23 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,079 |
| User: | bert269 |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RaspbianOS on piDisplay rpi4 4GB |
| Test #28,158 - 6/27/20 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #12,435 - 3/13/20 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,077 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 128 GB SSD on Pi 4 |
| Test #25,927 - 5/30/20 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO850 |
| Test #58,628 - 4/6/22 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,076 |
| User: | Nobody |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 240G Internal SSD M.2 2280 SA400M8/240G on Pi 4 B 8GB using GeeekPi for Raspberry Pi 4,X862 V2.0 M.2 NGFF SATA SSD Storage Expansion Board with USB 3.1 Connection Support Key-B 2280 SSD Only |
| Test #80,932 - 3/5/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1TB SSD on Pi4 using USB3 |
| Test #49,292 - 8/21/21 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SH103S3240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,503 - 4/7/21 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,075 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston Pi |
| Test #55,067 - 1/4/22 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,075 |
| User: | Elforax |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #27,836 - 6/23/20 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,075 |
| User: | Giorgio |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | v6 |
| Test #42,686 - 3/24/21 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,074 |
| User: | Explod |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BK500 SSD on Pi 4 using ecase-320 SATA to USB adapter |
| Test #9,696 - 2/20/20 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,073 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | clear |
| Test #17,185 - 4/12/20 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,073 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Scorch Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot ScorchM2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #54,177 - 12/18/21 1:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi4 ssd usb3 cable |
| Test #8,057 - 2/3/20 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Pro Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY PROELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Pro Elite CS2060 on Pi 4 |
| Test #69,808 - 4/30/23 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sata disk rasberry pi4 |
| Test #51,995 - 11/1/21 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P1 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P1SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #44,782 - 5/3/21 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingBank KM210 M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingBank KM210 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | sata |