To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,397 - 11/17/23 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #65,049 - 12/19/22 1:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #28,384 - 7/1/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD EVO 860 on Pi 4 4GB using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #40,134 - 2/8/21 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso SSD on Pi4 |
| Test #76,681 - 12/29/23 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HP SSD S700 120GB on Pi 4 Other World Computing External SATA Hard Drive Adapter cable PA023U3 (w/o usb quirks) |
| Test #89,579 - 6/18/24 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 2 TB SSD on Pi4B using USB-A to USB-C cable |
| Test #76,495 - 12/25/23 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 portable (USB) SSD on Pi 4 |
| Test #71,417 - 7/9/23 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #45,881 - 5/21/21 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 240GB on Pi 4B |
| Test #48,994 - 8/12/21 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,082 |
| User: | D339839D |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CX400 512GB on Pi4 4GB using Ugreen USB-SATA |
| Test #773 - 7/13/19 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,082 |
| User: | hedeon |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #23,915 - 5/10/20 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Z400s2.57MM128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #28,465 - 7/2/20 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SPCCSolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #28,204 - 6/27/20 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | RAVPower Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | RAVPower DISK00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,172 - 3/17/21 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 startech sata to usb 3.1 RP4B |
| Test #70,041 - 5/9/23 6:51 am | |
|---|---|
| Score: | 8,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,409 - 7/25/22 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim VGX1000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk VerbatimVGX1000SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim SSD VGX1000 |
| Test #59,846 - 5/22/22 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSDPM851M.22280256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM851 on Pi 4 using Argon one case |
| Test #11,567 - 3/5/20 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,080 |
| User: | without quirks |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,328 - 3/3/20 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,079 |
| User: | EIV |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Icy Box IB-AC603L-U3 SATA to USB adapter |