To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #64,366 - 11/20/22 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,064 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,768 - 2/12/22 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 on rpi 4 using sata to usb 3.0 adapter |
| Test #51,401 - 10/18/21 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #49,496 - 8/25/21 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus 1TB on Pi 4 |
| Test #40,283 - 2/11/21 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,063 |
| User: | ykritas |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SN550 250GB on Pi 4 using ORICO TCM2-C3 NVME adapter |
| Test #23,835 - 5/9/20 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,062 |
| User: | f38eb |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,990 - 5/11/20 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,062 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia 1153 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4B 4GB RAM with Reviva KO01042 120GB USB3.0 SSD |
| Test #44,320 - 4/24/21 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,062 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A2000 in Orico Gen2 enclosure |
| Test #11,946 - 3/9/20 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,061 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV3-CE128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,193 - 3/23/22 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,061 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #57,249 - 2/23/22 12:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | Daniel15 |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 870 EVO, StarTech SATA to USB 3.1, overclocked to 1.7Ghz |
| Test #74,120 - 11/5/23 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Bullseye 32bit w/o Quirks |
| Test #12,609 - 3/15/20 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | shlabotnik |
| Brand: | Samsung SM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDSM8412.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB 3.0 w/StarTech SSD Controller, Samsung 120GB |
| Test #26,821 - 6/11/20 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,354 - 4/24/21 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV1001T |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #56,137 - 1/30/22 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | kyleobrien |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac 128GB via UGreen Sata 3 Adapter on Pi 4b+ |
| Test #48,119 - 7/22/21 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable |
| Test #52,811 - 11/19/21 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston on Pi |
| Test #14,174 - 3/29/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | way2busy |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HyperX 120Gb SSD in inateck USB3 case |
| Test #59,148 - 4/24/22 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |