To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #60,221 - 6/6/22 7:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | huxelot |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using SilverStone MS09 USB 3.1 External Enclosure |
| Test #69,268 - 4/12/23 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #73,676 - 10/11/23 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M.2 NVMe 128gb SSD |
| Test #92,176 - 8/2/24 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,059 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #84,099 - 4/7/24 2:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Elecom ESD-EXS Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Elecom ESD-EXS |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ESD-EXS0250GWH |
| Test #70,507 - 5/28/23 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,965 - 5/27/22 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM256GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 via usb 3.1 |
| Test #49,183 - 8/18/21 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Compute SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaSSDZA250CM10002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 |
| Test #50,900 - 10/2/21 9:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #15,130 - 4/7/20 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,058 |
| User: | bugj |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD on Pi 4 4G using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,683 - 6/22/20 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,057 |
| User: | DaveS |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC NVMeWDCWDS250G2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN550 M.2 Pcie NVMe SSD using Plugable USB-C to M.2 NVMe Enclosure 250 GB |
| Test #124,339 - 7/6/25 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,057 |
| User: | Verger |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston model: SUV500MS120G in rPi4 using X850v3.0 mSATA HDD shield |
| Test #45,844 - 5/20/21 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,056 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1TB on Pi 4 |
| Test #46,002 - 5/24/21 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | aoteng |
| Test #43,273 - 4/3/21 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung_970_EVO_Plus |
| Test #11,147 - 3/1/20 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD on Pi4 using Apricorn SATA to USB adapter |
| Test #8,711 - 2/16/20 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 8,056 |
| User: | Bo |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | no |
| Test #74,745 - 11/20/23 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia ASM105x |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intensio 128GB SSD on Pi 4 (2GHz) using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #43,351 - 4/5/21 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #49,330 - 8/22/21 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 480GB on Pi4 |