To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #49,764 - 9/1/21 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso GenericExterna |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 120Gb 2,5 using Generic Externa (Aliexpress) SATA to USB3 adapter |
| Test #47,230 - 6/29/21 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | JF10 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar Professional NM700 |
| Test #13,036 - 3/20/20 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | tonni |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 SSD on Pi4 using STLab Sata to usb adapter |
| Test #42,045 - 3/14/21 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #84,376 - 4/9/24 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 8,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo SSD-PST500U3BA/D |
| Test #77,200 - 1/7/24 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi4 USB3 SSD AB6D |
| Test #70,018 - 5/8/23 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,812 - 2/2/23 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SKC600MS256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SKC600MS-256Gb msata SSD on PI4 using ADWITS usb 3.0 uasp to msata 3030/3050 adapter |
| Test #67,245 - 2/15/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,053 |
| User: | blaubaer |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD 480GB on Pi4 using StarTech SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #59,585 - 5/10/22 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia 2235 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B Intenso 256 GB USB SSD |
| Test #26,519 - 6/6/20 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MySSDs |
| Test #41,829 - 3/11/21 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #13,003 - 3/19/20 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 120GB on Pi 4 using Startech STATA to USB adapter |
| Test #56,918 - 2/16/22 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,052 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 64bit Samsung T5 |
| Test #69,361 - 4/15/23 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | l |
| Test #2,507 - 9/23/19 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Samsung T5 USB3 |
| Test #46,557 - 6/10/21 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goldenfir SSD180GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,806 - 3/26/21 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | 3484 |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G1B0B-00AS40 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 500GB WD Blue M.2 in SSK USB3.1 enclosure |
| Test #59,702 - 5/15/22 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | RandomByte |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus with ICY BOX M.2 NVMe Enclosure |
| Test #60,472 - 6/15/22 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | Jelly_Knight |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 264F size: 465.73 GiB on CM4 with Waveshare Dual Eth Base |