To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #26,581 - 6/7/20 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #3,431 - 10/31/19 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #11,422 - 3/4/20 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX100 120GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB Adapter |
| Test #74,944 - 11/25/23 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DV425) |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | HP DV425 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #71,874 - 7/28/23 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 256GB SSD on Pi 4 using flashed ASM225CM/AS2235 mSATA to USB adaptor |
| Test #43,451 - 4/7/21 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,049 |
| User: | billsidea |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD on Pi 4B (Raspbios 64-bit) using Sabrent USB Type-C tool-free enclosure for M.2 PCIe and SATA SSDs model EC-SVNE |
| Test #44,004 - 4/16/21 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,049 |
| User: | delessebe |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso TOP SSD 128GB using Startech USB312SAT3CB |
| Test #27,482 - 6/19/20 11:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Toshiba 128 |
| Test #15,039 - 4/7/20 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on Pi4 |
| Test #75,415 - 12/4/23 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 8,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso |
| Test #92,849 - 8/14/24 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4 4gb- USB - NVME Patriot P300 128GB |
| Test #72,108 - 8/7/23 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Gordon |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Qumox nvme m.2 in orico usb 3.2 enclosure. |
| Test #60,486 - 6/16/22 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M.2 with Kingfast 120GB M.2 SSD |
| Test #96,645 - 10/22/24 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,844 - 3/27/20 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SP900 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SD900 |
| Test #40,965 - 2/23/21 10:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | ChristianK |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 with Samsung T7 |
| Test #22,586 - 5/3/20 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AData 120gb ssd Pi4 Sata to USB Adapter Ubuntu 20.04 |
| Test #23,469 - 5/7/20 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | mooblie |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia 1153 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | S78_0.120 USB boot on P08 |
| Test #57,774 - 3/11/22 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 8gb usb3 sata ssd case |
| Test #651 - 7/4/19 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk OEM SD5SG2 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD5SG2128G1052E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SanDisk M2 SATA |