To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #42,824 - 3/26/21 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial NVMe 500GB SSK to R Pi 400 |
| Test #49,895 - 9/4/21 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256G39TNF-N3A0A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SamsungM2SSD USB ChinaAdapter |
| Test #63,972 - 11/5/22 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #74,451 - 11/17/23 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #41,436 - 3/5/21 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,471 - 3/23/20 8:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | ChrisK |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #92,517 - 8/8/24 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | JCK |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 with t7 with LDLrui cable |
| Test #11,174 - 3/2/20 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 500 120Gb SSD on Pi 4 with uGreen SATA to USB3 adaptor |
| Test #11,451 - 3/4/20 11:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | aigo U391 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | aigo U391 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | aigo |
| Test #12,755 - 3/16/20 10:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SC685 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SC685 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #22,618 - 5/3/20 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN Adapter |
| Test #51,146 - 10/10/21 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,011 - 4/20/22 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840 EVO 500GB on Pi 4 4GB 64bit using Sabrent 2.5 SATA HD/SSD to USB 3.0 adapter |
| Test #56,280 - 2/3/22 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB SSD |
| Test #1,463 - 8/20/19 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,044 |
| User: | jacekruf |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,288 - 2/8/20 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 EVO 500GB |
| Test #49,915 - 9/5/21 12:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,043 |
| User: | RustyShackleford |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Pro SSD on Pi 4 using SATA to USB adapter with UASP support |
| Test #54,541 - 12/24/21 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 1TB |
| Test #50,741 - 9/28/21 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 8,043 |
| User: | jangus |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #43,256 - 4/3/21 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | TCSunbow 120GB Pi 400 |