To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #48,592 - 8/4/21 2:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #9,756 - 2/20/20 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OR4Pi4 1gb - orico usb3 enclosure - crucial BX500 240gb - ssd boot |
| Test #7,850 - 1/30/20 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston a400 SSD on Pi using AXAGON EE25-XA6 enclosure |
| Test #74,626 - 11/18/23 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #96,639 - 10/22/24 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,532 - 3/23/20 9:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sanDisk |
| Test #95,521 - 10/1/24 11:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingstonSSD |
| Test #58,443 - 3/30/22 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,982 |
| User: | Alex |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG SX8200 +Orico nvme adapter |
| Test #68,873 - 3/30/23 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,982 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent 256Gb Nvme on Pi 4 using Orico adapter RTL9210 chipset |
| Test #63,515 - 10/17/22 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,982 |
| User: | wdim |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung external SSD T5 on Pi 4 over USB |
| Test #92,340 - 8/5/24 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro Portable SSD |
| Test #81,702 - 3/17/24 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,039 - 2/17/20 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 250Gb with Eluteng Adapter on Pi4 |
| Test #68,916 - 3/31/23 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,980 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX500 |
| Test #12,526 - 3/14/20 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,980 |
| User: | Admin-Jim |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 256GB T5 SSD on Pi4 |
| Test #22,949 - 5/4/20 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | DrownMyDay |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk X110MSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSATA SanDisk 128GB |
| Test #41,958 - 3/13/21 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | Geo |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 evo |
| Test #82,599 - 3/25/24 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | Petr |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDMAEMC080G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 310 mSATA SSD on Pi 5 using JMicron JMS567 USB adapter |
| Test #44,819 - 5/3/21 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #43,677 - 4/10/21 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | pi |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |