To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,610 - 4/23/23 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | Jordi Brouwer |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.222801000GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 SATA SSD 1 TB |
| Test #3,362 - 10/29/19 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,979 |
| User: | afklein |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB SSD StarTech USB3 |
| Test #18,954 - 4/18/20 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 120GB SSD with Benfei Adapter |
| Test #62,825 - 9/18/22 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,578 - 2/8/22 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 4 kingston 120gb ssd |
| Test #57,718 - 3/9/22 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspberry pi 400 ssd 240gb silicon power |
| Test #73,343 - 9/27/23 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,362 - 4/5/21 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | quickfireuk |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 128 on Pi 4 using Ugreen SATA to USB adapter |
| Test #54,269 - 12/19/21 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,794 - 11/19/21 11:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,977 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,926 - 1/1/22 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,977 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,128 - 5/22/20 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,977 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung MU-PA500GB Portable |
| Test #20,585 - 4/25/20 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #54,044 - 12/15/21 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,976 |
| User: | Schussmann |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High Performance SSDon Pi 4 using UGREEN Festplattengehuse USB C 3.1 Gen 2 auf SATA III |
| Test #71,459 - 7/11/23 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,976 |
| User: | Kashall |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 256GB SSD on Pi 4 8GB using Pishop SATA to USB adapter |
| Test #61,525 - 7/31/22 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,976 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIESSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | s2 |
| Test #60,616 - 6/22/22 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,975 |
| User: | Lou |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN530 NVMe SSD on Pi4 using USB 3.1 enclosure |
| Test #2,069 - 9/10/19 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo850 |
| Test #56,174 - 2/1/22 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 to rPi 4B 2GB using Ewent USB to SATA (JMicron 576) adapter |
| Test #42,526 - 3/22/21 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,975 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO Startech to 3.1 USB on R Pi 400 4GB Ubuntu |