To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #43,043 - 3/30/21 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,974 |
| User: | rowie |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860Evo on Pi 4 using ArgonOne M2 |
| Test #89,848 - 6/23/24 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung 1SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,327 - 6/3/20 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,270 - 6/17/20 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Pro Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY PROELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #51,112 - 10/9/21 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2TB Sata |
| Test #51,887 - 10/30/21 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Vansuny Portable SSD X4Pro 120GB on Pi 4 8GB |
| Test #53,792 - 12/10/21 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Argon ONE M.2 Case |
| Test #61,726 - 8/6/22 6:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | vadedmgen |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RaspberryPI 4 Samsung 860 Pro F2FS |
| Test #62,219 - 8/25/22 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 kingstonA400 |
| Test #86,756 - 5/5/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #41,183 - 2/28/21 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,972 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | h |
| Test #24,071 - 5/12/20 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,972 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,701 - 12/2/22 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,972 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,878 - 2/15/22 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,972 |
| User: | ebewo |
| Brand: | Mushkin Chronos Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Mushkin MKNSSDCR60GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin 60GB on Pi 4 |
| Test #50,217 - 9/12/21 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,971 |
| User: | yqowen |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi M.2 Sata via USB 3.0 |
| Test #23,370 - 5/6/20 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,971 |
| User: | Cambio |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Cambiada |
| Test #24,158 - 5/12/20 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 portable SSD 500GB |
| Test #40,727 - 2/19/21 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAK256TBN |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 4GB + Micron 1100 256GB + AXAGON EE25-XA6 |
| Test #41,737 - 3/9/21 9:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,971 |
| User: | PH89 |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTS600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Transcend 256GB TS256GMTS600 m.2 SATA on Pi4 with UGreen M.2 USB 3.1 Gen 2 |
| Test #10,343 - 2/24/20 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RaspberryPi4 - 4GB - Default Speeds - Startech USB3 adapter with Crucial MX500 500GB SSD |