To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,049 - 9/27/22 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,011 - 4/4/23 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | schizo |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | schizo raspi 4 |
| Test #27,067 - 6/14/20 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | W7PP |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transend SSD2205 Benfei adapter |
| Test #42,815 - 3/26/21 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X600 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk X6001000GBM.2 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | G-DRIVE Mobile SSD 1TB |
| Test #82,236 - 3/22/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Plextor PX-128M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,307 - 2/24/22 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 256GB SSD on Pi 400 using Evolveo Tiny 2 SATA to USB 3.1 Gen 1 enclosure |
| Test #63,797 - 10/27/22 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Grupo SIIT |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,015 - 7/9/22 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PPatriot Burst Elite Raspberry Pi 4 Bullseye 64bit w/ StarLink Adapter |
| Test #61,981 - 8/15/22 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Portable SSD T5 2TB |
| Test #43,081 - 3/31/21 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | zachsz |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250 GB SSD on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA External Enclosure |
| Test #43,211 - 4/2/21 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Eribor |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4Server |
| Test #50,779 - 9/28/21 5:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Rene-OS |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Argon One M.2 |
| Test #17,331 - 4/12/20 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #41,534 - 3/7/21 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Arki @ au |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB SSD on Pi 4 |
| Test #40,577 - 2/17/21 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 on PI 4 8Gb |
| Test #13,005 - 3/19/20 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,964 |
| User: | D C |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Evo 1TB SSD on Pi 4 using the Orico 2139C3 USB 3.0 enclosure |
| Test #13,546 - 3/24/20 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #40,203 - 2/9/21 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,964 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SV300S37A240G 240GB with 174c:55aa ASMedia Technology Inc. Name: ASM1051E SATA 6Gb/s bridge UGREEN case |
| Test #8,968 - 2/16/20 9:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,964 |
| User: | jeremywylie |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung 841 512GB |
| Test #1,974 - 9/7/19 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |