To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #8,511 - 2/12/20 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #49,098 - 8/16/21 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Goodram CX100 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram on Pi 4 using Ugreen sata to usb adapter uasp |
| Test #53,673 - 12/8/21 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SATA WD Blue |
| Test #48,093 - 7/21/21 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda 510 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate BarraCuda510SSDZP500CM30001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #55,493 - 1/13/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,970 |
| User: | Caxton Pi |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 64bit 1800 clock |
| Test #56,314 - 2/4/22 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,969 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rPi4-4GB-120GB Crucial BX500 |
| Test #54,311 - 12/19/21 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,969 |
| User: | Corale |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4SSDR@d |
| Test #57,806 - 3/12/22 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,969 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CVB M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SSSTC CVB-8D128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi400 hp28 |
| Test #66,374 - 1/22/23 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,969 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim PN47441 120GB on Pi4 |
| Test #62,630 - 9/10/22 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,969 |
| User: | Lou |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 4b Debian 11 w/ Samsung T7 ssd |
| Test #62,321 - 8/31/22 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,968 |
| User: | maestro |
| Brand: | Transcend ESD200 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Transcend TS240GESD230C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend StoreJet |
| Test #74,319 - 11/17/23 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 EVO 1TB over USB3 |
| Test #40,607 - 2/17/21 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,968 |
| User: | Magnum |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAK256TBN |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron 1100 256GB + AXAGON EE25-XA6 |
| Test #14,981 - 4/6/20 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Seri |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Evo |
| Test #60,672 - 6/24/22 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD using UGREEN enclosure |
| Test #59,748 - 5/17/22 6:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 4 |
| Test #54,698 - 12/28/21 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,224 - 4/2/21 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,967 |
| User: | strongy |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi 4 with SSD |
| Test #51,884 - 10/30/21 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD 1TB SSD / Raspi4 / Ubuntu 20.10 |
| Test #77,894 - 1/21/24 12:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |