To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #93,969 - 9/4/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,421 - 1/12/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G7 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 600p SSD on Pi 5 using Sabrent EC-NVME in USB-storage mode |
| Test #43,616 - 4/9/21 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,151 - 2/8/21 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,630 |
| User: | Rivison |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Integral 120GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #21,474 - 4/28/20 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,629 |
| User: | p940 |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssdnow 300 ssd on pi4 using unknown sata to usb3 |
| Test #71,275 - 7/1/23 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,629 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,868 - 9/19/22 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,629 |
| User: | webgate |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #46,533 - 6/9/21 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,629 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,677 - 11/19/23 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry 4 with NVME |
| Test #62,015 - 8/17/22 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | xamindar |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD inside Unitek S1203C enclosure on pi4 |
| Test #66,155 - 1/17/23 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #57,500 - 3/1/22 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using Argon One M.2 Adapter |
| Test #8,274 - 2/7/20 10:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Startech USB3S2SAT3CB Kingston SA400S37/120G |
| Test #65,573 - 1/5/23 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | PNY 120GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #53,514 - 12/5/21 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB Pi4 4GB |
| Test #94,499 - 9/13/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,627 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Pi 4B - NVMe |
| Test #72,129 - 8/8/23 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS480GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | trancend 480 |
| Test #15,029 - 4/6/20 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4B using unknown SATA to USB3 adapter. |
| Test #25,977 - 5/30/20 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | UncleUncle |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a400 ssd on pi 4 with ubuntu 20.04 32bit |
| Test #40,097 - 2/7/21 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Plextor PX-128M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB CT240BX500SSD1(Z)-Up to 540 MB/s |