To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,051 - 3/10/20 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sur Eluteng 60Go |
| Test #42,659 - 3/24/21 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,636 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso SSD on P4 using Argon m.2 |
| Test #84,004 - 4/6/24 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,636 |
| User: | danilman |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB3.0 Generic USB Device 250gb on Raspberry Pi 4 |
| Test #43,663 - 4/10/21 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,635 |
| User: | billsidea |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,095 - 1/29/22 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,117 - 1/30/22 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,634 |
| User: | FUGITIVE |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Western Digital Blue SN550 250GB on Pi4 4Gb using Icybox IB-1916M-C32 ASM3242 |
| Test #53,060 - 11/25/21 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,634 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #15,576 - 4/8/20 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,634 |
| User: | IvyHound |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT500MX500 SSD on Pi 4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #747 - 7/10/19 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,633 |
| User: | TheRooster13 |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 |
| Test #63,194 - 10/4/22 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDnow 300 120GB using Startech to USB 3.0 adapter |
| Test #57,621 - 3/5/22 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus SSD on Pi 4B using Sabrant USB 3.2 Type-C Enclosure and XAOSUN USB C to USB A adapter |
| Test #57,547 - 3/3/22 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,874 - 8/11/22 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,632 |
| User: | gforment |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #51,882 - 10/30/21 1:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MVME EVO 970 |
| Test #55,247 - 1/7/22 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #20,025 - 4/23/20 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNJ128GCSU |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba 128GB SSD on Pi 4 using Apricorn SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #85,336 - 4/19/24 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,632 |
| User: | 44automag |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc 256 GB orange pi 3b 8 Gig ram |
| Test #100,361 - 12/23/24 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi4 with 1Tb SSD |
| Test #45,212 - 5/11/21 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Daavince |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable 500Gb v2 - on Pi4 8Gb |
| Test #49,247 - 8/20/21 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |