To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #53,052 - 11/24/21 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec Extern SSD |
| Test #48,165 - 7/23/21 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Groosha |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi4 480 Gb using noname adapter |
| Test #55,953 - 1/25/22 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,658 - 2/27/20 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung |
| Test #11,030 - 3/1/20 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Vaseky V800 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Vaseky V800/128G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Vaseky mSATA SSD 128G on Pi4 using ELUTENG USB3.0 mSATA Adapter |
| Test #48,753 - 8/7/21 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial |
| Test #46,516 - 6/9/21 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,625 |
| User: | sricanesh |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Gigabyte 120GB SSD on Pi 4 with JSAUX |
| Test #45,896 - 5/21/21 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #46,460 - 6/7/21 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | fret |
| Test #54,865 - 12/30/21 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue ON NVME over USB 3 |
| Test #43,632 - 4/9/21 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 500GB MU-PA500B on Pi 4 |
| Test #48,055 - 7/20/21 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,242 - 10/6/22 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BB480G4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | na |
| Test #63,573 - 10/19/22 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,624 |
| User: | marbe10 |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk extreme 500 GB |
| Test #26,885 - 6/11/20 11:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,624 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #46,858 - 6/20/21 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,623 |
| User: | RustyShackleford |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO SSD on Pi4 using N USB 3.0 to SATA adapter |
| Test #46,119 - 5/27/21 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #46,294 - 6/2/21 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | CH-860Evo |
| Test #49,171 - 8/17/21 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung860_500Gb Orico USB3.1 2139C3-G2 |
| Test #57,944 - 3/16/22 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung EVO860 M2 SSD on Pi 4 |