To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #61,283 - 7/20/22 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,623 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #80,611 - 3/2/24 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,622 |
| User: | ubuderix |
| Brand: | Silicon Power USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP PHD3.0Silicon-Power |
| Class: | USB Flash |
| Note: | ubuderix |
| Test #46,834 - 6/19/21 10:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,622 |
| User: | luismi |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac 128GB SSD on Pi 4 using Argon One M2 |
| Test #43,518 - 4/8/21 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,621 |
| User: | billsidea |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #2,647 - 9/28/19 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,621 |
| User: | Thorsten |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 830 128GB |
| Test #48,499 - 8/1/21 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #49,517 - 8/26/21 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Realtek 1TB SSD on Pi 4 usin HikVision USB Adapter |
| Test #56,260 - 2/3/22 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | SW |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 250Gb with Ugreen SATA to USB Adapter |
| Test #62,118 - 8/21/22 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JS600 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Leven JAJS600M128G-BICS52C64G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Leven JS600 SSD on Pi 400 UAS USB |
| Test #64,868 - 12/9/22 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | anon |
| Test #25,007 - 5/21/20 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung model: SSD 850 PRO |
| Test #131,774 - 2/22/26 9:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SP600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #62,306 - 8/30/22 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,618 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen USB 3.0 to SATA III Adapter Cable |
| Test #49,889 - 9/4/21 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,617 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | PNY CS900500GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 |
| Test #42,587 - 3/23/21 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,616 |
| User: | vi1i |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Electronics Co., Ltd Portable SSD T5 on Pi 4B using USB 3.0 port |
| Test #50,826 - 9/30/21 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Asenno 1TB SSD on Pi4 using Transcend USB3.1 gen1 to SATA3 Adapter |
| Test #46,383 - 6/5/21 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,616 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mx500 |
| Test #13,455 - 3/23/20 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,616 |
| User: | Gangelie |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pariot Burst 120 GB SSD on Pi using Axagon SATA 6G BOX EE25-XA6 |
| Test #42,620 - 3/23/21 9:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 Kingspec 128GB SSD USB3 |
| Test #92,338 - 8/5/24 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTA Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Buffalo SSD-PUTA |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Buffalo USB |