To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,590 - 3/15/20 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP580 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP580 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,251 - 6/16/20 9:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP M.2PCIESSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 M.2 PCIe Gen 3 SSD on Pi 4b using TDBT SuperC USB Adaptor |
| Test #73,654 - 10/10/23 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | loumartin |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120G 64 bit OS |
| Test #56,539 - 2/7/22 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | storage Samsung EVO 250GB SSK enclosure |
| Test #57,872 - 3/14/22 4:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | ayrtonoc |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 4Gb - UGreen - Transcend 256Gb SSD |
| Test #43,036 - 3/30/21 9:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Alartus |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | N535N512GB Netac |
| Test #8,424 - 2/10/20 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #9,817 - 2/21/20 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 970 EVO plus on Raspberry 4 |
| Test #40,371 - 2/13/21 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,613 |
| User: | s3pt1c0 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4 OC 8GB |
| Test #43,715 - 4/11/21 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,613 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,749 - 11/18/21 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo |
| Test #74,780 - 11/20/23 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,612 |
| User: | Samsung Evo SSD |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo SSD |
| Test #100,779 - 12/30/24 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Advantec SQF 630 Series SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Advantec SQF-S25M4-16G-S9C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 16gb ssd on usb adapter |
| Test #78,124 - 1/23/24 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec P3-1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,630 - 1/30/24 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #72,858 - 9/5/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung M7 1 tb |
| Test #62,008 - 8/16/22 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | jvata |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 860 Evo StarTech sata to usb |
| Test #13,814 - 3/26/20 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,610 |
| User: | HopWorks |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HopWorks RPi4 INTEL SSDPEKKW256G7 |
| Test #14,301 - 3/30/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,609 |
| User: | hurricanehrndz |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Dell 128GB SSD Hynix SC311 M.2 2280 SATA on Pi 4 Using Oyen Digital M2S-U3-SL |
| Test #9,194 - 2/17/20 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Vaseky V800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Vaseky V800/128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | asmedia ssd on rpi4 |