To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #11,701 - 3/7/20 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA to USB SanDisk SSD PLUS 240GB |
| Test #71,366 - 7/6/23 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 on PI 4 |
| Test #58,923 - 4/15/22 10:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung 830 ssd on pi 4 startech 3.0 |
| Test #61,640 - 8/3/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 1tb Nekteck plastic SATA to USB C |
| Test #53,440 - 12/3/21 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,590 |
| User: | SBK |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD 1TB on Pi4 using UGREEN USB C 3.1 Gen2 SATA III adapter |
| Test #46,263 - 6/1/21 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,321 - 6/3/21 3:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS512GMTS830S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argon 40 m2 enclosure |
| Test #48,439 - 7/31/21 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,072 - 4/21/22 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #73,004 - 9/12/23 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,589 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,385 - 11/21/22 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,751 - 4/10/22 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | generic on Pi4 |
| Test #48,380 - 7/29/21 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #23,170 - 5/5/20 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | waiterKK |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Plextor PX-512M8VC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor 512GB RPI4B clocked to 2GHz |
| Test #76,217 - 12/20/23 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA1TB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | 2023_12_20_PI_ESS |
| Test #80,286 - 2/28/24 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,588 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,524 - 3/13/24 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test |
| Test #63,408 - 10/13/22 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,587 |
| User: | virpi |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO |
| Test #52,730 - 11/18/21 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,587 |
| User: | mit-ph-pios |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ScanDisk Extreme 500 SSD using USB 3.0 Port RPI 4 |
| Test #77,609 - 1/16/24 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,586 |
| User: | Przemas |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-128-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 128GB on Rpi4B |