To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #56,670 - 2/10/22 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,586 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Buffaro_usb31 |
| Test #59,788 - 5/18/22 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 to SATA Adapter UASP |
| Test #54,092 - 12/16/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso Portable SSD Professional 250GB on USB3 |
| Test #43,067 - 3/30/21 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | UB24 |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC311SATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | hynix SSD Pi4b UGreenAdapter |
| Test #43,257 - 4/3/21 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Poratable SSD (Connected via USB3.0 to USB C single cable) - 250GB |
| Test #44,677 - 5/1/21 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Biwin SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Random nvme with Sabrent USB3 on Pi4B |
| Test #70,167 - 5/14/23 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTCN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Buffalo SSD-PUTU3C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | BUFFALO SSD-PUT250U3-BKC |
| Test #62,545 - 9/8/22 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | testa |
| Test #42,158 - 3/16/21 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 SSD 60GB Pi 4B 2G StarTech to USB adapter |
| Test #40,388 - 2/13/21 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 2280 External M.2 Case USB3.0 EasyULT Carcasa |
| Test #70,130 - 5/13/23 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS9002TBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,234 - 12/19/21 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100/120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HIKVISION C100 128GB on Pi 4 using Orico 2169C3 |
| Test #3,093 - 10/18/19 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #90,549 - 7/5/24 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,267 - 7/19/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Neo Forza Zion 2.5" SATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Neo ForzaNFS011SA324-6007000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Neo Forza 240 Pi 4 Pimoroni USB SATA |
| Test #65,275 - 12/28/22 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Dave879 |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 2TB NVMe SSD using SSK NVMe to USB enclosure (RTL9210B) |
| Test #65,480 - 1/3/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #64,446 - 11/23/22 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | x |
| Test #7,955 - 2/1/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | pi4-ssd |
| Brand: | Mushkin Source 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Mushkin MKNSSDS2240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mushkin 240GB SSD on Pi4 using Startech adapter |
| Test #8,499 - 2/12/20 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssdusb |