To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #23,855 - 5/9/20 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | tt |
| Test #59,925 - 5/26/22 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | candepora |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850Pro |
| Test #60,483 - 6/16/22 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | temp |
| Test #74,007 - 10/28/23 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung portable t7 |
| Test #73,742 - 10/14/23 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Apacer |
| Test #54,156 - 12/17/21 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | intenso ssd argon m2 |
| Test #48,846 - 8/9/21 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,594 |
| User: | krzys9876 |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #48,960 - 8/11/21 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,600 - 3/22/23 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,308 - 3/2/21 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Gombczasty |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Ramaxel RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM700 on Pi 4 8GB using ORICO TCM2M-C3 NVME to USB enclosure |
| Test #26,651 - 6/8/20 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 500 GB |
| Test #42,041 - 3/14/21 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | hermann |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,928 - 5/22/21 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 8Gb with Orico M2 & Crucial P5 500Gb SSD |
| Test #10,657 - 2/27/20 5:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems RTOTJ 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | UMIS RTOTJ256VGD2MYX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | startech |
| Test #11,293 - 3/3/20 7:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Arisaig99 |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 2Gb Pi4 with Eluteng sata to USB3 and 120gb Crucial M500 |
| Test #11,474 - 3/5/20 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-64 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec USB3 |
| Test #66,397 - 1/22/23 11:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial m4 64GB SSD on PI 4 using jms576 Aliexpress |
| Test #66,681 - 1/29/23 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #67,310 - 2/16/23 10:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | MestreLion |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480 GB SSD on Pi 4B 8GB using uGreen (StarTech) USB3 adapter |
| Test #62,720 - 9/14/22 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |