To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #51,072 - 10/8/21 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | mzac |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T4 pi-otv |
| Test #44,044 - 4/17/21 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | patatje |
| Brand: | ICY BOX M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ICY BOX IB-1816M-C31 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA XPG SX6000Lite in a ICY BOX M.2 NVMe |
| Test #94,219 - 9/9/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500 on Pi 4 using Inateck USB 3.2 Gen 2 (FE2014) |
| Test #96,490 - 10/20/24 2:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,906 - 5/10/20 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston suv400 |
| Test #55,582 - 1/15/22 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 256GB M2 NVME USB3 Pi4 an pisrvc1 |
| Test #56,086 - 1/29/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ugreen USB3 at RasPi4 with CrucialSSD |
| Test #56,945 - 2/16/22 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | FJB |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 - 2nd test |
| Test #10,440 - 2/25/20 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LDLC F7 3D Plus 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LDLC SSDF7PLUS3DNAND240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | LDLC SSD F7 PLUS 3D NAND 240 GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #42,033 - 3/14/21 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX300 275 GB Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4 GB Powered USB expander |
| Test #42,273 - 3/18/21 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #75,710 - 12/11/23 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH32T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,802 - 8/9/22 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,574 |
| User: | Ozz |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 1To SSD on Pi 4 using Sabrent HUB USB HB-UMP3 and ICY BOX M.2 NVM USB 3.1 Adapter |
| Test #127,710 - 10/11/25 3:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,502 - 5/13/21 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,574 |
| User: | Jethro Tombs |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU630 SSD on pi 4 using UGREEN USB3-c SATA to USB case |
| Test #42,354 - 3/19/21 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | 0815 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo @ Asmedia (ID 174c:55aa) |
| Test #50,654 - 9/26/21 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SKC600512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC600 2.5 512 GB Serial ATA III 3D TLC SSD-HD on Pi 4 using Delock 2.5 Externes Gehuse SATA HDD > Multiport SuperSpeed USB 10 Gbps (USB 3.1 Gen 2) |
| Test #57,088 - 2/20/22 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-N 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Buffalo SSD-N256S/PM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 128GB |
| Test #63,026 - 9/25/22 6:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Recon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #12,810 - 3/17/20 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HIKVISION SSD |