To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #7,591 - 1/25/20 12:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | helmet |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi4 using uGreen SATA to USB adapter [xcxc] |
| Test #96,670 - 10/23/24 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,488 |
| User: | cookieem |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | odroidc4-mmc-armbian |
| Test #47,643 - 7/11/21 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 860 EVO Sata M2 on Raspberry Pi 4B 8GB using Argon One M.2 Case |
| Test #28,034 - 6/25/20 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,487 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Buster64, 174c:55aa, Sandisk SDSSDX120GG25 |
| Test #28,359 - 6/30/20 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,487 |
| User: | jimmz |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using CSL SATA to USB adapter |
| Test #28,424 - 7/1/20 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Test |
| Test #40,870 - 2/21/21 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Un-One |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | samsung 870 EVO SATA 1Tb on Argon One |
| Test #56,029 - 1/27/22 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,486 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on rpi4 8GB using Orico 2.5 2139c3-G2 |
| Test #47,321 - 7/2/21 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC311SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #81,571 - 3/14/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS10301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cperla-rpi4-usb |
| Test #62,039 - 8/17/22 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | saf |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #57,679 - 3/7/22 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,485 |
| User: | mrgoodcat |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 SSD on Pi4 using ORICO M.2 to USB |
| Test #42,352 - 3/19/21 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | Lou |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT120BX500SSD1 Startech USB 3.1 to SATA RP4 4GB |
| Test #43,442 - 4/7/21 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | billsidea |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900M.2250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD M.2 SATA on Pi 4 using Argon ONE M.2 SATA expansion board |
| Test #56,338 - 2/4/22 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial SSD |
| Test #49,930 - 9/5/21 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-120-G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,598 - 3/2/25 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | rpi403 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ayen8 |
| Test #104,592 - 3/2/25 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #66,150 - 1/17/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Globalnomad |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | LiteOn mSATA with Inateck FE2009 enclosure on RPi 4 2GB |
| Test #60,505 - 6/17/22 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |