To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,671 - 3/24/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | John Yauhen |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Team T2531TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEAMGROUP AX2 1TB 3D NAND TLC using SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #60,074 - 5/31/22 11:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | deso |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB Ext SSD on Pi 400 |
| Test #129,880 - 12/24/25 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 4 samsung ssd |
| Test #125,889 - 8/20/25 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #20,847 - 4/26/20 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | TCSUNBOW M360GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Sunbow M3 60 GB using MSata board SupTronics X850 v3.1 |
| Test #56,262 - 2/3/22 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA960CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Neuer UGREEN-USB3.0-SATA-Adapter_20220204 |
| Test #46,626 - 6/12/21 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue |
| Test #53,050 - 11/24/21 5:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500G on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #64,783 - 12/5/22 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN720 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN720SDAQNTW-512G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | a |
| Test #62,572 - 9/9/22 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Marc |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | DOGFISH SSD on PI 4 using USB adapter |
| Test #85,695 - 4/23/24 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,081 - 2/7/24 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #14,575 - 4/3/20 12:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,103 - 11/10/22 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,187 - 4/25/22 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | gmoerth |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKI |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | ICY Box |
| Test #71,989 - 8/3/23 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Siggi |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung |
| Test #52,966 - 11/23/21 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000X6SSD8 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial |
| Test #48,228 - 7/24/21 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT256G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Z400s 256GB on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #49,344 - 8/22/21 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | slawek2 |
| Test #63,599 - 10/19/22 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,288 |
| User: | R1D2 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |