To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #27,953 - 6/24/20 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,288 |
| User: | tito51 |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspian X - SD600Q |
| Test #24,995 - 5/21/20 1:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SDD with Pi4 |
| Test #75,967 - 12/17/23 2:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-PUTCN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-PUT/N |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #94,783 - 9/18/24 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on pi 4 using no-name adapter |
| Test #97,907 - 11/11/24 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #50,725 - 9/28/21 1:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W1T00 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,822 - 1/21/22 1:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME SSD with Orico USB 3.1 adapter on Pi 4 |
| Test #41,538 - 3/7/21 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 in Argon Forty with 860 Evo |
| Test #64,439 - 11/23/22 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial MX500 M2 Sata SSD using Adwits m2 USB Case |
| Test #62,178 - 8/23/22 9:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,421 - 1/11/22 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 860 evo on a seagrpi 4 |
| Test #43,891 - 4/15/21 1:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | ANCIENTKING1 |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 ASMedia Technology Inc. Name: ASM1051E SATA 6Gb/s bridge, ASM1053E SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge Pi 4b |
| Test #76,778 - 12/31/23 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 5 Kingston SSD |
| Test #79,083 - 2/7/24 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #24,086 - 5/12/20 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar Workflow DD512 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar SFF-SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | lexar ssd on pi 4 |
| Test #56,163 - 1/31/22 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron M500DC |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron MTFDDAK120MBB-1AE1ZA00AJ35600AJ359IBM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,829 - 11/20/21 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim Vx500, USB 3.1, 120GB connected directly to USB port, RPI 4 |
| Test #53,123 - 11/26/21 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,283 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250GB M.2 SATA on Pi 4 using ArgonOne M.2 case |
| Test #61,414 - 7/25/22 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk SDSSDXPS240G on Pi 4B using Transcend SATA to USB3.1 |
| Test #57,413 - 2/26/22 1:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,282 |
| User: | EQ4b |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |