To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #44,207 - 4/21/21 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,282 |
| User: | bigepidemic |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD Pi 4 |
| Test #70,856 - 6/11/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,331 - 8/31/22 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | baseline |
| Test #63,859 - 10/30/22 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,281 |
| User: | olliko |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,856 - 10/18/23 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,097 - 6/21/23 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #53,318 - 12/1/21 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 869 EVO on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter |
| Test #56,398 - 2/5/22 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adat U650 on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #47,745 - 7/13/21 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | JF11 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970EVOPLUS Sabrent USB adapter |
| Test #40,357 - 2/13/21 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,843 - 9/5/23 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe NETAC 512G on OrangePi 3B |
| Test #66,317 - 1/21/23 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,280 |
| User: | AritzCP |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Debian 64bit |
| Test #14,833 - 4/5/20 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A24 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kignston 240GB on rpi4 using POSUGEAR HD-TYPEC usb 3.0 case |
| Test #70,569 - 5/30/23 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Deep Fucking Storage |
| Test #79,911 - 2/19/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #47,549 - 7/8/21 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,343 - 6/4/21 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,446 - 1/12/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,278 |
| User: | seb |
| Brand: | Patriot Torch LE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot TorchLE |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Torch Usb3 |
| Test #52,441 - 11/11/21 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #54,053 - 12/15/21 2:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec MT-512 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | evo |