To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #41,026 - 2/25/21 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital 500GB WD_Black SN750 NVMe using ORICO |
| Test #132,210 - 3/9/26 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,453 - 12/4/21 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,276 |
| User: | sucuk |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | chinaSSD4 |
| Test #64,523 - 11/26/22 10:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,029 - 4/20/22 8:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabent enclosure Patriot 256Gig NVME |
| Test #46,062 - 5/25/21 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,275 |
| User: | pmaco.g |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,618 - 12/9/23 6:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SB8W128G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSd on Pi4 generic sata to usb |
| Test #46,471 - 6/7/21 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 250 GB on Suptronics x828 |
| Test #55,118 - 1/5/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | astrokanciapa |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Test #96,003 - 10/11/24 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 CT250MX500SSD1 (fw. M3CR043) using SATA to USB adapter |
| Test #61,798 - 8/9/22 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | Magnum |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GSSD230S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,344 - 6/18/20 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS32GMTS400S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #96,928 - 10/27/24 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,304 - 2/7/26 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,273 |
| User: | VVAR |
| Brand: | SKHynix SC308 2.5" SATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix HFS128G3BTND-N210A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HFS128G3 BTND-N210A using JMS SATA to USB adapter |
| Test #50,338 - 9/15/21 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,273 |
| User: | fixl |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 |
| Test #62,824 - 9/18/22 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX 3K |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SH103S3240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,332 - 10/10/22 1:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,272 |
| User: | Pepo |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 SSD NvMe + Orico adapter USB 3.1 |
| Test #57,804 - 3/12/22 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,272 |
| User: | aaa |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GSSD370 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aaa |
| Test #58,035 - 3/18/22 8:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,272 |
| User: | Sopor |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA M.2 on an RPi 4 8GB using Geekworm X862 V2.0 M.2 NGFF |
| Test #14,456 - 4/1/20 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec SSC 120 |